Strony

niedziela, 19 sierpnia 2012

DEPCZĄC PO NIEISTNIEJĄCYCH GROBACH WYTRZEBIONYCH PLEMION

DE PROFUNDIS CLAMAVI...

PRUSOWIE  należeli do rodziny ludów bałtyjskich [tak jak obecni póki co Litwini, Łotysze i wytępieni przez niemieckich Kawalerów Mieczowych Kurowie].

1.Nie wytworzyli jednolitej organizacji państwowej a tym bardziej religijnej.
2.Posiadali plemiennych książąt [kunigasów], stan szlachecki, kapłanów [kriwe], grody - w tym portowo-handlowy - Truso.
3.Zamieszkiwali oddzielone od siebie puszczą, bagnami , jeziorami i rzekami tereny.
4.Zajmowali się uprawą roli i myślistwem, handlem; hodowlę traktowali jako działalność drugorzędną.
5.Urządzali grabieżcze wyprawy na przyległe tereny [głównie polskie].
6.Dzielili się na plemiona:
- Pomezan........nad Wisłą i Nogatem
- Pogezan........między jeziorem Drużno i rzeką Łyną.
- Galindów..... na zachód od jezior Sniardwy i Mamry
- Sasinów........na południe od ziemi Galindów, poniżej źródeł Łyny i Pasłęki
- Warmów.......między średnią Łyną i Zalewem Wiślanym.
- Natangów.....w widłach Łyny i Pregoły
- Nadrów........na północ od jeziora Mamry
- Sambów.......na półwyspie Sambijskim
- Bartów.........na prawym brzegu Łyny
- Skalów.........nad dolnym Niemnem.
   
- SUDAWOWIE (bardziej znani pod nazwą JAĆWINGÓW)  niekiedy uważani przez historyków za oddzielne plemię [czy nawet naród], mieszkali nad dolnym Niemnem, na lewym brzegu średniego biegu Niemna, nad rzekami Szeszupą i Biebrzą, na terenach obecnej Ziemi Ełckiej. Było to plemię najliczniejsze, najbitniejsze, najdłużej opierające się Krzyżakom i...książętom polskim.

   Wszyscy odeszli w nicość, bo... byli podzieleni, stali na niższym organizacyjnie stopniu rozwoju od swoich zachodnich i południowych sąsiadów, bo zbyt mocno bronili swego systemu wierzeń, bo na skutek najdzikszego splotu historycznych wydarzeń dostali się pod jarzmo rycerzy Szpitalnego Zakonu Domu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny - przez naszych odległych przodków zwanych Brodaczami lub Krzyżakami, który ich podbili, uciemiężyli, wyniszczyli [po siedmiu wznieconych i przegranych powstaniach], by na koniec - znów ironia Matki-Historii, która  z a w s z e trzyma z silniejszymi - kradnąc wyniszczonym ich imię własne, nazwać się Panami Pruskimi, Prusakami [die Preussen]...

CO PO NICH POZOSTAŁO?
   Wiele... Tak...Wbrew pozorom - wiele...Na przykład zasadnicza modlitwa chrześcijańska Pater Noster...
OJCZE NASZ... PO PRUSKU [ Tawe nusun, kas tu asei an dangun. Swintins wirst twajs emens. Pereis twaja riki. Twajs kwaits andaseisin na zemei kai an dangun. Nusun deininan geitin dais numans shandeinan. Ba atwerpeis numans nusun aushautins, kai mes atwerpimai nusun aushautenikamans. Ba ni wedais mans en perbandan. Sklait izrankis mans aza wargan. Amen...

OJCZE NASZ...PO JAĆWIESKU [ Tave Nusun, kas tu esei en dangun. Swentintas wirst twajas emenis. Pereis twaia rike. Twajas kwaitas audastsin kajgi en dangun tit digi na zemien. Nusun deininin geitin dais numas shandeinan. Be atwerpeis numas nusansn aushantins, kai mes atwerpimai nusaimas aushautenikamans. Be ni wedais mans en perbandasman. Sklait izrankeis mans azac vizan wargan. Ameno

 

 

Contributed by Joseph Pashka - E-mail poshka@hotmail.com


                  O innych reliktach - przy okazji

15 komentarzy:

Vulpian de Noulancourt pisze...

Może nie jest to podobieństwo uderzające, ale przecież można się go w tekście litewskim dopatrzeć (zwłaszcza na początku). Link tu:
http://lt.wikipedia.org/wiki/T%C4%97ve_m%C5%ABs%C5%B3
Pozdrawiam

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Nic dziwnego - przecież to wszystko Bałtowie. Dopiero język Kurów wykazuje poważniejsze różnice.

KUROŃSKI=KURSKI=KURLANDZKI [martwy]: Tews műs kut tu esch in debbes, sweérti to tau wasrtsch; innêkas moms tau walstieb. Tau spraets noteék in debbes kavêrssu semes.Műs schjodênysch to maisyd do tű moms schjodesn. Pomettses mus parradűs kames pommsttem sau paradnêkem. Newét moms eck schjan; laune kaedênâeschjên. Amen.
PO0ZDRAWIAM.

Celt Petrus pisze...

Niesamowite jest to, co piszesz... Czyli to nie Chrystus był prekursorem modlitwy Ojcze Nasz...? Bardzo interesujące.

We wszystkich podręcznikach jakie miałem, Jaćwingowie zawsze Jaćwingami tylko byli. Nigdzie ani razu nie pojawiło się ich drugie miano.

Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

1.Dlaczego na litość - nagle piszesz o Chrystusie?? Przeczytaj uważnie tekst jeszcze raz,który nie mówi nic o autorstwie Pater Noster! Opowiada natomiast o historii Prusów i tego co jedynie jako ślad po nich pozostało...
2.Jeśli chodzi o ścisłe fakty,ktore podaje sir.Absurd -są one zawsze sprawdzone.Dlatego przyjmuję ,że jeśli autor podaje dwie nazwy - to jest tego absolutnie pewien. A podręczniki....w nich często były podawane fakty jedynie bardzo ogólne.
Ja również pozdrawiam

Wisienka

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Dziękuję Wam, Wisienko i Celcie... O Chrystusie rzeczywiście nie pisałem [nie był przecież Prusem ani Jaćwingiem]. Jaćwingów [Sudawów] zwano także Jadźwingami [to raczej taka ortograficzna oboczność], Jaćwieżą Jaćwięgami, Polekszanami. O tym jednak w następnym odcinku... POZDRAWIAM.

Celt Petrus pisze...

Wisienko, Sir Absurdzie!

Po pierwsze, w żadnym razie nie poddaję w wątpliwość autentyczności tego, co Sir Absurd pisze. Po prostu zwróciłem uwagę na coś, o czym wcześniej nie wiedziałem (Sudawowie).
Co do Chrystusa, rzeczywiście się pomyliłem i przepraszam za ta.

Pozdrawiam Was oboje!

Anonimowy pisze...

Celt - nie chciałam absolutnie cię dotknąć.Czytam ten blog,bo lubię sposób myślenia autora,ale widziałam tu niejednokrotnie przedziwne reakcje czytających. Dlatego może zareagowałam trochę za ostro. Ale to miłe,że i wyjaśniasz i przyznajesz pomyłkę.
To nie każdy potrafi!
POZDROWIENIA!

Wisienka

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Pax...pax vobiscum... Przecież blog to tylko rozrywka...

Anonimowy pisze...

Zastanawiam się co tym masz w tym, że zawsze atakujesz religię i we wszystko niby to złe wplątujesz jak nie Jezusa to Najświętszą Panienkę... I nie wierzę w te twoje wymyślane Ojcze Nasze. Przecie to byli poganie to po co im modlitwy ludzkie?

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Nie wierzyć w istniejące w pergaminach Ojcze Nasze... Tylko wierzącej osobie może coś takiego przyjść do głowy...Ale ja, osobnik niewierzący, także n.i.e. w.i.e.r.z.ę. w ich istnienie...Po prostu w. i. e. m., gdzie są zapisane, gdzie i. s. t. n. i. e. j. ą.
3. Fakt - to byli poganie. Dlatego ich już nie ma. Panu niech będą dzięki

Anonimowy pisze...

Anonimowy - zastanawiam się,dlaczego czytasz blog,który nie jest zgodny z twymi przekonaniami. Istnieją z pewnością setki takich,ktore będą cię jako wierzącego satysfakcjonować. Masz szczczęście - będąc "jedynie" chrześcijańskim wierzącym.
Gdybyś był muzułmaninem,za czytanie tego blogu Allach ukarałby cię bardzo surowo. ( nawet za myśl i chęć czytania !)

Wisienka

Mantis pisze...

Ciekawe jak to jest pisać sobie komentarze i samemu na nie odpowiadać? To tak jakby grać ze sobą w szachy? Uważaj bo przegrasz! :)

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Ciekawe, MANTIS, jak to być NACHALNĄ CHAMKĄ?

Mantis pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Fundamentally, Consideration Reasoning powers pinpoints the volume
of operate it can take greatest cook solitary mealtime exactly while settings the electric power - such as soft onto a bulb adjust regulations how much rays innundations
a place. So if you are looking for to offer your present cakes
in your house, you may want to be aware of convection cookers that go
around stove generating use of fans. For those who have an extra conforme not for self-cleaning type heater then there's after all alot more tasks needed. Some kind of sets can also be found for some down-filled pillow case, for example the Buckingham in addition to Palace Glider. This device toasts want a samsung champ.

Take a look at my web-site :: toaster 2 slice stainless steel