Strony

piątek, 13 lipca 2012

GRUNWALD

video 
15.02.1410:Ogłoszenie wyroku przez króla Czech, Wacława (na którego polubowny sąd zgodzili się Krzyżacy i Jagiełło) przyznającego Zakonowi Żmudź, polskie Drezdenko, a Polsce Ziemię Dobrzyńską, pod warunkiem, że nie przeszkodzi Krzyżakom w zwalczaniu powstania na Żmudzi.
24.06.1410: Komtur Człuchowa, Arnold von Baden bije na terenie swej komturii wojsko polskie dowodzone przez Macieja z Wąsoczy.
10.06.1410: Jagiełło przeprawia wojska polskie spod wsi Kozłowa pod Czerwińskiem przez most pontonowy pod Czerwińskiem na wschodni brzeg Wisły.
09.07.1410: Jagiełło mianuje Zyndrama z Maszkowic dowódcą wojsk królewskich polskich i książęcych - mazowieckich.
12.07.1410:Król Węgier Zygmunt Luksemburski wypowiada Polsce wojnę; fakt ten Jagiełło zataja przed rycerstwem.
113.07.1410: Wojska polskie zdobywają krzyżącki zamek Gilgenburg = Dąbrowno.
15.07.1410:Zwycięstwo sił polsko-litewsko-rusko-tatarskich nad wojskami krzyżacko-zachodnioeuropejskimi; śmierć wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
16.07.1410:Jagiełło odsyła do Malborka zwłoki Ulricha von Jungingena i poległej starszyzny.
17.07.1410: Jagiełło staje pod Olsztynkiem, który poddaje się bez walki.
18.07.1410:Komtur Świecia Henryk von Plauen obsadza Malbork - przygotowując go skutecznie do obrony.
                      : Jagiełło staje pod Olsztynem, który podaje się bez walki.
19.07.1410:Zwłoki Ulryka von Jungingena spoczywają w malborskiej kaplicy św.Anny.
25.07.1410:Wojsko polskie i litewskie staje pod Malborkiem.Jan z Kobylan i Dobiesław z Oleśnicy dokonują udanego ataku na mury Malborka i kruszą część murów obronnych; atak nie otrzymuje wsparcia.
27.07.1410: Biskup warmiński poddaje się Jagielle.
1410: Ścibor ze Ściborzyc, renegat służący Zygmuntowi Luksemburczykowi najeżdża i pali Stary Sącz.
19.09.1410:Wycofanie się armii polskiej spod Malborka.
22.09.1410:Zdobycie krzyżackiego zamku w Radzyniu.
24.09.1410:Stronnicy krzyżaccy odbijają Działdowo.
10.10.1410:Polacy dowodzeni przez rycerzy - Piotra Niedźwiedzkiego, Macieja z Łabiszyna i Sędziwoja z Ostroroga zwyciężają pod Koronowem mimo dwukrotnej przewagi Krzyżaków dowodzonych przez Michała Kuechmeistra, komtura Wałcza, który dostaje się do niewoli.
08.12.1410: W Raciążu spotkanie Jagiełły z pełniącym obowiązki wielkiego mistrza Henrykiem von Plauen.
1.02.1411:Pokój w Toruniu; Zakon Krzyżacki oddaje Litwie Żmudź.
1411: W marcu poselstwo polskie kierowane przez Mikołaja Trąbę ustaliło warunki pokoju z Węgrami.
            : W kwietniu kapituluje przed Krzyżakami zbuntowany Gdańsk; burmistrzowie -Arnold Hecht i Konrad Letzkau oraz rajca B. Gross zostają zamordowani przez Krzyżaków, a ich zwłoki pogrzebane w oborniku.
            : Poselstwo polskie jedzie do papieża w Avignonie uzasadniać słuszność polskiego zwycięstwa pod Grunwaldem.
1412: Układ pokojowy między Jagiełłą i Zygmuntem Luksemburczykiem w Lubowli.
25.11.1411: Władysław Jagiełło zawiesza w katedrze wawelskiej 51 chorągwi zdobytych pod Grunwaldem.

10 komentarzy:

Stokrotka pisze...

Obejrzałam, wysłuchałam, przeczytałam....
Chciałam zapytać... bo jak byłam w Brześciu Litewskim to tamtejsza przewodniczka mówiła nam że tam właśnie w 1409 r król Władysław Jagiełło i książę litewski Witold rozpracowali plan generalnej walki z Krzyżakami. Myślisz Lordzie że tak mogło być, czy tylko tamtejsi mieszkańcy usiłują podnieść w ten sposób znaczenie swojego miasta?./skądinąd wiem, że Brześć bogaty jest bardzo w wydarzenia historyczne/. Czy jakieś żródła o tym mówią?

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Zjazd w Brześciu Litewskim to fakt historyczny.Pisze - powołując się na Długosza - Tadeusz Korzon w swej "Historyi wieków średnich" [wyd. pierwsze jako "Kurs Historyi Wieków Średnich"...wydanie czwarte jako "Historya... Warszawa-Lublin-Łódź-Kraków Gebethner i Spółka 16 marca 1914]na stronie 422: "Jagiełło zjechał w grudniu do Brześcia na naradę z Witołdem i z carewiczem tatarskim, synem Tochtamysza, Soldanem, Zelenim a właściwie Dzelal-ud-dinem, który miał przyprowadzić 300.000 Tatarów... Następnie Jagiełło udał się do Białowieskiej puszczy na polowania i do Kozienic, gdzie zwierzynę solono...".
- Między bajki włożyć należy 300 000 Tatarów Dżelal ed-Dina... Podobno pod Grunwald przybyło ich tysiąckrotnie mniej [jeśli wierzyć Długoszowi]...SZACUJE SIĘ obecnie, ŻE "NASZYCH" BYŁO TAM OKOŁO 42-45 TYSIĘCY...
- O Brzesciu piszą [XX-wieczni - współcześni} historycy - badacze epoki Gerard Labuda, Kuczyński, J. Wyrozumski, J.A. Gierowski, publicyści-pisarze - H. Panas i P. Jasienica.
- Wybacz powierzchowność informacji. Rzecz w tym, że ja w mieszkaniu a literatura powiązana w paczki w...piwnicy...
Wspomina w 1522 roku Martin Murinus w polskojęzycznej [!!!] Kronice mistrzów Pruskich, ale nie odróżnia raczej Brześcia Kujawskiego od Brześcia Litewskiego...
- Spotkanie rozpoczęło się 30 listopada...
POZDRAWIAM

Stokrotka pisze...

Dziękuję bardzo. W tzw."międzyczasie" odkopałam coś u siebie na ten temat. I zapraszam do siebie od jutra.
I jeszcze -mam nadzieję, że nie bedzie to kara:
http://www.pisarze.pl/felietony/2632-jadwiga-smigiera-dzielo-najwspanialsze-2.html
Można przeciez nie czytać.
Serdecznie pozdrawiam.

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Jakże to, Stokrotko? Jak się już weszło - to się i przeczytało. W dodatku - z przyjemnością. Za podanie adresu szczerze dziękuję.

Vulpian de Noulancourt pisze...

1. Wiele lat temu w muzeach na Litwie uderzyło mnie to, że wszystkich władców po Zygmuncie Auguście tytułowali jedynie Wielkimi Książętami Litewskimi, nawet się nie zająknąwszy, że byli także królami Polski. Natomiast nie pamiętam zupełnie (cóż, wiek), jak potraktowali Jogaiłę - bo kim wówczas byłby Vytautas? - chyba jednak WKL. A jeśli tak, to kim miałby być dla nich Jagiełło, skoro generalnie nie ma u nich dobrej prasy, a, poza tym, tam im słowa "król Polski" przez gardło nie przechodzą?
2. Mylnie zakładałem, że z chwilą uzyskania niepodległości ich kompleksy prysną niczym bańka mydlana, ale okazało się, że stało się dokładnie odwrotnie. Szkoda, bo większość ludzi, których tam spotkałem uważam za bardzo miłych i porządnych.
Su Del, ponas Absurdas. <-- a to, z miedzianym czołem, uważam za litewski

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

1. Lietuvos Aukščiausiasis Kunigas [Princas] - Najwyższy Książę Litwy. Jagiełło - podobno sprzedawczyk i zaprzaniec wiary ojców. Natomiast Radziwiłł Janusz - wręcz odwrotnie... krynica wolności i perła litewskości [krew w nim litewska, wołoska, niemiecka, ruska - zatem i mongolska chyba, polska i cholera wie jeszcze jaka], OBROŃCA OJCZYZNY przed przebrzydłymi Polakami..
2. Normalni to oni jak naród - nie jako jednostki - byliby w USA lub Kanadzie [70% chce tam się osiedlić, bo im u siebie za ciasno - czemu ja się nie dziwię, bo nawet biegów długodystansowych i lotów na paralotniach nie mogą uprawiać, bowiem jak nie start to meta - ZA GRANICĄ, a oni lubią dookoła siebie luz, przyjaznych zaś sąsiadów od wieków nie zwykli miewać...]. SVEIKINA, ponas Vulpianas, SVEIKINIMAI...

Celt Petrus pisze...

Ile ja ostatnio rzeczy odkrywam przy okazji Grunwaldu... To, co piszecie obaj z Wachmistrzem teraz na temat, przydałoby mi się bardzo kilka lat temu na historii :)

Dziękuję serdecznie za odwiedziny na Polance, Sir Absurdzie :) Już Cię powitałem u siebie i w linkach umieściłem. Zapraszam częściej i pozdrawiam!

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Miło mi potrójnie...1. Bo miłe Twoje słowa. 2. Bo miłe zaproszenie. 3. Bo przed godziną przyjechałem ze szpitala =[choć "mogłem zostać przywieziony"]. Rad Cię, Celcie Petrusie, odwiedzę na blogu. POZDRAWIAM.

Celt Petrus pisze...

Przykro mi, żeś musiał szpital nawiedzić... :(( Mam nadzieję, że czujesz się już lepiej.

Jeśli jesteś ciekaw powitania, zajrzyj proszę do notki "Toboły i cała reszta" :) Dużo zdrowia życzę!

Sir Absurd z.KLechistanu pisze...

Wdepnąłem na bloga i do notatek. DZIĘKUJĘ.