Strony

niedziela, 25 września 2011

KOPERNIK nr 2.

Aleksander Wolszczan ze Szczecinka (ur. 1946)
       Współczesny polski radioastronom i astrofizyk, wybitny badacz pulsarów. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1969), gdzie też uzyskał stopień doktora nauk ścisłych z fizyki (1975) za pracę o widmach pulsarów. Związany od wielu lat z amerykańskimi ośrodkami astronomicznymi - od 1992 r. pracuje jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanu Pensylwania (The Pennsylvania State University (Penn State)), prowadząc jednocześnie wykłady na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu [do 2009, kiedy to pomówiony został przez prasę polską  wzorem wielu uczonych polskich, o agenturalność w PRL i przeniósł się ostatecznie do USA]...
1991-1994:
      Odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny (zawierajacy co najmniej trzy planety) wokół pulsara PSR B1257+12' w gwiazdozbiorze Panny [Virgo]. Stanowi to jedno z największych odkryć astronomicznych ostatnich lat. Według opinii prof. Bohdana Paczyńskiego z Princeton University:  "Jest to największe odkrycie dokonane przez polskiego astronoma od czasów Kopernika". Wzbudziło ono wielkie zainteresowanie na całym świecie i pobudziło intensywne badania ewentualnych układów planetarnych wokół innych gwiazd, co zaowocowało odkryciem wielu innych układów planetarnych w ciagu ostatnich lat.

                     Prof. Wolszczan otrzymał m.in. Nagrodę Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (1976), Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (1992), Nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1993), The Best of Whats New - Grand Award of Popular Science Magazine (1994).

Brak komentarzy: