Strony

niedziela, 27 lutego 2011

IGNANCY LOYOLA - ĆWICZENIA DUCHOWNE [1]

INDYWIDUALNA TRESURA W STADZIE

czyli

"REGUŁY O TRZYMANIU Z KOŚCIOŁEM"

...Do zachowania prawdziwej postawy, jaką powinniśmy przyjąć w Kościele wojującym należy przestrzegać następujących reguł:
... Reguła 1. Rezygnując z wszelkiego własnego sądu trzeba mieć umysł gotowy i skory do okazania posłuszeństwa we wszystkim prawdziwej oblubienicy Chrystusa, Pana naszego, czyli naszej świętej Matce, Kościołowi ...
... Reguła 2. Pochwalać spowiedź przed kapłanem i przyjmowanie Najświętszego Sakramentu raz w roku, jeszcze bardziej w każdym miesiącu, a jeszcze lepiej każdego tygodnia, z zachowaniem wymaganych i należnych warunków.
... Reguła 4. Wychwalać zakony, dziewictwo i wstrzemięźliwość, małżeństwo zaś nie tak jak to.
... Reguła 5. Wychwalać śluby zakonne ...
... Reguła 6. Wychwalać relikwie świętych, oddawać im cześć i modlić się do świętych. Chwalić trzeba odprawianie stacji, pielgrzymowanie, odpusty, jubileusze, krucjaty i zapalanie świec w świątyniach.
...Reguła 7. Chwalić postanowienia o postach i o wstrzemięźliwości, na przykład podczas Wielkiego Postu, dni krzyżowych, wigilii, piątków i sobót...
...Reguła 8. Wychwalać ozdabianie i budowanie kościołów, podobnie jak obrazy - i oddawać im cześć odpowiednio do tego, co przedstawiają.
... Reguła 9. Wychwalać wszystkie przykazania kościelne i być wewnętrznie gotowym do wyszukiwania dowodów w ich obronie, a nigdy do ich zwalczania.
...Reguła 10. Powinniśmy być gotowi do uznania i pochwalania zarówno dekretów i poleceń, jak i obyczajów naszych przełożonych...
...Reguła 11. Wychwalać naukę teologii. ..
...
...Reguła 13. ...powinniśmy być zawsze gotowi wierzyć iż białe...jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół...
...Reguła 14... trzeba bardzo uważać na sposób rozmawiania i rozprawiania o tych wszystkich sprawach.
... Reguła 15. Nie powinniśmy mieć zwyczaju wiele mówić o przeznaczeniu....
...Reguła 16. Również trzeba zwrócić uwagę, że kiedy mówimy o wierze wiele i z naciskiem, a bez rozróżnień i objaśnień...
...Reguła 17. Podobnie nie powinniśmy tak wiele mówić o łasce ...
...Reguła 18.... powinniśmy wielce wychwalać bojaźń...Boskiego Majestatu....która w całości jest miła i przyjemna Bogu, naszemu Panu, jest bowiem tożsama z miłością Boga.

Brak komentarzy: